Oficjalnie ogłoszona została trasa 77. edycji kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. W ramach 3. etapu, przewidzianego na piątek 7 sierpnia i wiodącego z Wadowic do Bielska-Białej, peleton zawita także na tzw. lotną premię do Wilkowic.

Dyrektor generalny Tour de Pologne Czesław Lang, w towarzystwie polskich kolarzy Rafała MajkiTomasza Marczyńskiego, dokonał w środowy wieczór 1 lipca oficjalnej prezentacji kompletnej trasy wyścigu. Ten odbędzie się zgodnie z wcześniejszymi informacjami w skróconej, 5-etapowej wersji w terminie pomiędzy 5 a 9 sierpnia 2020 roku.

Szczególnie interesujący z punktu widzenia mieszkańców naszej gminy i szeroko pojętej Ziemi Bielskiej będzie etap oznaczony cyfrą „3”. W piątek 7 sierpnia przejazd rozpocznie się w Wadowicach. W ten sposób 77. Tour de Pologne nawiąże do 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka Jana Pawła II. Następnie peleton wjedzie w górskie rejony. Na trasie wyznaczono aż 7 górskich premii, w tym podjazdy na Kocierz i Przegibek, a także tzw. lotne premie w Wilkowicach i Łodygowicach. Meta po pokonaniu nieco ponad 203 kilometrów usytuowana będzie w Bielsku-Białej.

Co warte odnotowania, etap numer 3. podczas transmisji na żywo z prezentacji przebiegu na antenie TVP Sport, został obszernie zaprezentowany. Jako jedna z nielicznych pokazana została w promocyjnym materiale gmina Wilkowice z jej niepodważalnymi walorami, w tym trasami zlokalizowanymi na Magurce Wilkowickiej w zimowej odsłonie.

W Wilkowicach niebawem rozpoczną się przygotowania do sierpniowego przejazdu Tour de Pologne. Priorytetem w działaniach organizacyjnych będzie zapewnienie bezpieczeństwa i dostosowanie do obowiązującego reżimu sanitarnego. – Wiemy na ten moment, że choć start i meta odbędą się bez udziału kibiców, to na trasie możliwość dopingowania kolarzy będzie. Po uzyskaniu szczegółowych wytycznych podejmiemy odpowiednie kroki, by wyścig w naszej gminie odbył się zgodnie z wymaganymi procedurami bezpieczeństwa, a przy tym nie zabrakło atrakcji – mówi Marek Kubica, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Uroczystość prezentacji trasy Tour de Pologne z akcentami gminy Wilkowice obejrzeć można w całości pod linkiem:
https://sport.tvp.pl/48762201/tour-de-pologne-prezentacja-trasy-w-srode-transmisja-w-sportowym-wieczorze-w-tvp-sport
 

Foto: Szymon Gruchalski/tourdepologne.pl