Do 30 września br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Należy pamiętać, że wzięcie udziału w spisie jest naszym ustawowym obowiązkiem.

Ze względu na pandemię na tę chwilę rachmistrzowie nie wychodzą w teren. Można natomiast skorzystać z jednej z dostępnych metod spisu:

1) samospis poprzez aplikację na stronie www.spis.gov.pl,

2) spisanie się dzwoniąc na numer infolinii spisowej - 22 279 99 99,

3) poczekać aż rachmistrz sam do nas zadzwoni,

4) poprosić o możliwość skorzystania ze stanowiska do samospisu w Urzędzie Gminy - zostanie nam udostępniony komputer do samodzielnego spisania się w aplikacji.

Sam spis trwa do 30 września, ale na uwadze trzeba mieć fakt, iż możliwość samospisu mija w momencie, kiedy zadzwoni do Państwa Rachmistrz Spisowy.

Dzwoniącego do Państwa Rachmistrza można zweryfikować dzwoniąc do Urzędu Gminy lub na stronie internetowej www.spis.gov.pl - sprawdź tożsamość rachmistrza.

Obowiązkiem wzięcia udziału w spisie są objęte także osoby mieszkające za granicą, które nie wymeldowały się z pobytu stałego w Polsce.

Niestety za odmowę udziału w NSP zgodnie z ustawą z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. grozi kara grzywny do 5 tyś. zł a o wysokości kary orzecze sąd.